IV Konferencja Psychologii Pozytywnej "Współczesne wyzwania dla psychologii pozytywnej"
W dniach 3-5 czerwca 2022 r. miała miejsce IV Konferencja Psychologii Pozytywnej "Współczesne wyzwania dla psychologii pozytywnej".
Konferencja została organizowana przez Polskie Towarzystwo Psychologii Pozytywnej we współpracy z Katedrą Psychologii Pracy i Organizacji UKW. Przewodniczącą Komitetu Naukowego była dr hab. Elżbieta Kasprzak, prof. uczelni, a wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem JM Rektora Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, prof. dr. hab. Jacka Woźnego.
Katedrę Pedagogiki Pracy i Andragogiki reprezentowała na wydarzeniu dr hab. Renata Tomaszewska, prof. uczelni.
Psychologia pozytywna jest obszarem badań naukowych oraz praktyki psychologicznej, który służy budowaniu dobrego, radosnego i pełnego pasji życia w zdrowiu i w serdecznych relacjach z innymi. Wspiera odkrywanie ważnych celów życiowych człowieka i doświadczania sukcesów. Tak rozumiana misja psychologii staje się niezwykle aktualna w czasach zmienności i niepewności, ale i rosnących szans, wielości alternatyw i zróżnicowanych wzorów zachowań.
Konferencja "Współczesne wyzwania dla psychologii pozytywnej" miała wskazać bieżące kierunki działania dla psychologów pozytywnych, badaczy i praktyków oraz określić trudności i luki we wspieraniu jakości życia. Szczególnie aktualne są te wyzwania wobec nowych okoliczności życia w czasach pandemii COVID19, która pogłębiła niepewność i nieprzewidywalność. Celem konferencji było propagowanie idei psychologii pozytywnej, dzielenie się najnowszymi odkryciami badawczymi oraz technikami wspierania klientów w praktyce psychologicznej. Konferencja miała także połączyć naukę i praktykę psychologiczną, co pozwoli na poznanie aktualnych osiągnięć teoretycznych w psychologii pozytywnej oraz ich wykorzystanie w budowaniu skutecznych technik pomocy psychologicznej.