Plenarny wykład ekspercki pt. Sztuczna inteligencja dla rozwoju pedagogiki. Pedagogika dla rozwoju sztucznej inteligencji

Dr hab. Renata Tomaszewska, prof. uczelni wygłosiła plenarny wykład ekspercki na I Międzynarodowym Forum Metodologicznym w UMCS w Lublinie (15-17 maja 2024) pt. „Sztuczna inteligencja wyzwaniem dla pedagogiki”.

I Międzynarodowe Forum Metodologiczne jest inicjatywą Katedry Metodologii Nauk Pedagogicznych Instytutu Pedagogiki oraz Centrum Sztucznej Inteligencji i Modelowania Komputerowego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Forum stało się głosem w debacie o udziale sztucznej inteligencji w rozwoju pedagogiki jako dyscypliny, ale również edukacji na wszystkich etapach kształcenia i przebiegało na czterech głównych płaszczyznach:

1. Debata nad metodologicznymi aspektami sztucznej inteligencji w pedagogice jako nauce;
  2. Dyskusja nad etycznymi aspektami udziału sztucznej inteligencji w edukacji;
  3. Przykładowe wdrożenia sztucznej inteligencji w edukacji;
  4. Przyszłość pedagogiki w kooperacji ze sztuczną inteligencją – wyzwania, oczekiwania, kontrowersje.