Katedra Pedagogiki Pracy i Andragogiki

dr hab. Renata Tomaszewska, prof. uczelni


dr hab. Renata Tomaszewska

prof. uczelni

tel. 52 34 19 256

e-mail: renatatl@ukw.edu.pl

Informacje podstawowe:

Pierwszy kontakt z badaniami pedagogicznymi miałam w trakcie edukacji akademickiej. W latach 2000-2003 realizowałam studia licencjackie na kierunku Pedagogika o specjalności Edukacja i poradnictwo zawodowe w Akademii Bydgoskiej im. Kazimierza Wielkiego; a następnie w latach 2003-2005 studia magisterskie uzupełniające na kierunku Pedagogika o specjalności Pedagogika pracy i andragogika również w Akademii Bydgoskiej. Ze względu na istniejącą w uczelni „naukową szkołę pedagogiki pracy”, w okresie studiów zaczęłam uczestniczyć w konferencjach z zakresu tej subdyscypliny; brać udział w dyskusjach naukowych; podejmować pierwsze badania empiryczne i przygotowywać na ich podstawie samodzielne publikacje.

1 października 2005 r. rozpoczęłam pracę na stanowisku asystenta w Zakładzie Pedagogiki Pracy i Andragogiki, w Instytucie Pedagogiki, na Wydziale Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy (powstałym na bazie Akademii Bydgoskiej). Na stanowisku asystenta pozostawałam przez 6 lat. W okresie tym prowadziłam intensywną aktywność dydaktyczno-wychowawczą i organizacyjną (zajęcia ze studentami; realizacja praktyk śródrocznych i ciągłych; opiekuństwo kolejnych roczników młodzieży) oraz działalność naukowo-badawczą. W ramach „Projektu naukowego młodego naukowca lub doktoranta z dotacji Wydziału Pedagogiki i Psychologii UKW” realizowałam badania na temat Szkolnictwo wyższe w kontekście potrzeb rynku pracy (2006-2007) oraz Zakład pracy jako organizacja ucząca się (2008-2011). Jako asystent opublikowałam
25 tekstów naukowych; byłam również współredaktorem jednej monografii zbiorowej (Wybrane problemy pedagogiki pracy w aspekcie przygotowania do zatrudnienia, red. R. Gerlach, A. Kulpa-Puczyńska, R. Tomaszewska-Lipiec, Wydawnictwo Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, Bydgoszcz 2008). Liczba punktów według Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego za naukowe opracowania przygotowane w latach 2007-2010 wyniosła 64. Uczestniczyłam także w 26 konferencjach oraz 13 seminariach (Polska, Słowacja, Ukraina); byłam też członkiem komitetu organizacyjnego w trzech ogólnopolskich konferencjach naukowych, jakie odbyły się z inicjatywy Zakładu Pedagogiki Pracy i Andragogiki UKW w Ciechocinku (Praca człowieka w XXI wieku. Konteksty-wyzwania-zagrożenia, 05-07.06.2006 r.; Edukacja i praca. Konteksty-wyzwania-antynomie, 13-15.04.2008 r.; Pedagogika pracy. Dyskurs o przyszłości, 24-26.10.2010 r.). W okresie tym współpracowałam z różnymi instytucjami rynku pracy, a także Kujawsko-Pomorskim Związkiem Pracodawców i Przedsiębiorców, organizacją Business Centre Club oraz Gazetą Pomorską, której rezultatem są m.in. artykuły upowszechniające wyniki badań własnych.

Po uzyskaniu stopnia naukowego doktora kontynuowałam zatrudnienie w Zakładzie Pedagogiki Pracy i Andragogiki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy na stanowisku adiunkta (od 1 października 2011 r. do chwili obecnej).

Od początku mojej drogi naukowej w obszarze zainteresowań znajduje się głównie problematyka subdyscypliny pedagogicznej - pedagogiki pracy, szczególnie z obszaru pedagogiki zakładu pracy. Przygotowywane, po uzyskaniu stopnia doktora nauk humanistycznych, kolejne publikacje wpisują się w obszar społecznych aspektów funkcjonowania jednostki w zakładzie pracy (organizacji). Aspekty te są zróżnicowane i złożone. Obejmują one 8 następujących ściśle ze sobą powiązanych i dopełniających się nurtów badawczych, które znajdują odzwierciedlenie w moich opracowaniach:

  1. Przygotowanie jednostki do zatrudnienia, a zatem zagadnienia współczesnej edukacji zawodowej, szczególnie w kontekście przeobrażeń gospodarki opartej na wiedzy
    i społeczeństwa uczącego się.
  2. Kształcenie ustawiczne osób w okresie aktywności zawodowej.
  3. Wykorzystanie nowoczesnych technologii informacyjno-komunikacyjnych w środowisku pracy i przygotowanie osób pracujących do ich stosowania.
  4. Rozwój, planowanie i zarządzanie karierą zawodową.
  5. Podmiotowość pracownika w zakładzie pracy.
  6. Transformacja współczesnego zakładu pracy (organizacji).
  7. Przeobrażenia ludzkiej pracy oraz zjawiska dysfunkcyjne w tym obszarze.
  8. Szczególnie ważnym przedmiotem moich zainteresowań naukowych uczyniłam problematykę relacji zachodzących między pracą zawodową a życiem pozazawodowym, która wpisuje się w obszar społecznych aspektów funkcjonowania jednostki w zakładzie pracy (organizacji) i stanowi odrębny, nurt problemowy autorskich poszukiwań badawczych.

Aktualne obszary działalności naukowej obejmują przede wszystkim publikację artykułów w czasopismach znajdujących się na liście European Reference Index for the Humanities (ERIH); dwóch monografii autorskich; tekstów w czasopismach krajowych i zagranicznych; a także rozdziałów głównie w opracowaniach zbiorowych. Jako redaktor naukowy przygotowałam również trzy monografie (w tym dwie anglojęzyczne) oraz numer 2/2014 czasopisma „Przegląd Pedagogiczny”. Ponadto współredagowałam kolejne dwie książki z zakresu pedagogiki pracy. W przeliczeniu na skalę punktową, obowiązującą zwyczajowo w Polsce, mój dorobek po doktoracie (a precyzyjniej z lat 2011-2018) wyniósł 297 punktów.

Moje doświadczenia publikacyjne wzmacnia: funkcja sekretarza i redaktora tematycznego w czasopiśmie „Szkoła-Zawód-Praca” (Uniwersytet Kazimierza Wielkiego); członka komitetu redakcyjnego, a obecnie recenzenta w „Problemach Profesjologii” (Uniwersytet Zielonogórski) oraz członka komitetu redakcyjnego w „Annales Universitatis Mariae Curie-Skłodowska, sectio J – Paedagogia-Psychologia” (Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie). Czasopisma te znajdują się na liście Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, natomiast „Szkoła-Zawód-Praca” jest też zarejestrowana na liście The European Reference Index for the Humanities and the Social Sciences - ERIH-PLUS.

Dopełnieniem zarysowanej aktywności jest działalność dydaktyczno-wychowawcza i organizacyjna. Przez wszystkie lata pracy w uczelni sprawowałam funkcję opiekuna grup studenckich. W ramach obowiązków dydaktycznych prowadziłam i prowadzę na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych w zakresie pedagogiki – ćwiczenia, konwersatoria, a także wykłady. Wiele doświadczeń dostarcza mi prowadzenie seminariów dyplomowych i magisterskich. Dwie rozprawy magisterskie prowadzone pod moją opieką naukową uzyskały wyróżnienia podczas Konkursu Studenckich Prac, który towarzyszył wirtualnej konferencji naukowej Aspiracje – rozwój zawodowy – kariera (21.10.2015 r.). Komunikaty z badań zostały wydrukowane w numerze 1(92)/2016 „Edukacji Ustawicznej Dorosłych – Polish Journal of Continuing Education”.

Na rzecz Katedry Pedagogiki Pracy i Andragogiki (wcześniej Zakładu) oraz Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy staram się podejmować liczne inicjatywy naukowe, dydaktyczne i organizacyjne, współtworząc kształt mojego środowiska pracy. Jestem członkiem Wydziałowej Komisji Nauki; członkiem Rady Programowej na kierunku Pedagogika I stopnia oraz Wydziałowym Koordynatorem do Spraw Praktyk Zawodowych również na kierunku Pedagogika I stopnia. Byłam także Wydziałowym Koordynatorem Bydgoskiego Festiwalu Nauki w roku akademickim 2012-2013. Od roku 2009 r. pełnię funkcję opiekuna naukowego studiów podyplomowych Przygotowania Pedagogicznego

W ofercie uczelni znajdują się także m.in. studia podyplomowe z Doradztwa edukacyjno-zawodowego oraz z Coachingu, których jestem kierownikiem. Aktywnie działam na rzecz popularyzacji nauki, czego potwierdzeniem może być np. wykład dla Słuchaczek Biznes dla Kobiet: Praca zawodowa - życie osobiste. Między harmonią a dezintegracją (25.02.2016 r.)  oraz wykład dla Słuchaczy Akademii Sztuk Wszelkich w Bydgoszczy: Równowaga praca - życie pozazawodowe w perspektywie różnic pokoleniowych (19.10.2016 r.). Współpracowałam i/lub współpracuję nadal z Ekspresem Bydgoskim, Gazetą Wyborczą,  Newsweek’em oraz Radiem Pik. W ramach tej współpracy przede wszystkim upowszechniam rezultaty badań własnych.

JM Rektor Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy przyznał mi kilkakrotnie nagrodę bądź wyróżnienie za osiągnięcia naukowe, dydaktyczne oraz organizacyjne (2011 r., 2012 r., 2012/2013, 2014/2015, 2015/2016, 2017 r.).  Szczególnie ważny jest dla mnie dyplom przyznany przez Prezydenta Narodowej Akademii Pedagogicznych Nauk Ukrainy prof. dr hab. Wasila Kremienia (2017 r.).