Społeczne aspekty funkcjonowania człowieka w środowisku pracy
Katedra Pedagogiki Pracy i Andragogiki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy zorganizowała Ogólnopolską Konferencję Naukową na temat Społeczne aspekty funkcjonowania człowieka w środowisku pracy, która odbyła się w dniach 19-20 września 2016 roku w Ciechocinku.
Tematyka pracy człowieka była już wielokrotnie podejmowana podczas spotkań naukowych organizowanych przez bydgoskie środowisko pedagogów pracy. Ze względu na stałą interakcję pomiędzy kształtowaniem człowieka przez pracę i kształtowaniem pracy przez człowieka, w 2016 roku podczas kolejnej konferencji Organizatorzy pod dyskusję pragną poddać Społeczne aspekty funkcjonowania człowieka w środowisku pracy.
Organizatorzy pod rozwagę proponują przyjąć m.in. następujące zagadnienia:
- przygotowanie jednostki do pracy zawodowej i wymagań środowiska pracy oraz jej przydatność zawodowa;
- adaptacja pracownika w środowisku pracy i jego funkcjonowanie w materialnym
i społecznym otoczeniu pracy; - rozwój zawodowy pracownika i formy jego wspierania (edukacja, coaching, mentoring, kreowanie kariery zawodowej, programy równowagi praca-życie pozazawodowe i in.);
- nowe koncepcje i metody zarządzania zakładem pracy i zatrudnionymi w nim pracownikami;
- idea humanizacji pracy i jej koncepcje;
- zjawisko dematerializacji pracy oraz nowe kategorie pracowników;
- technologie informacyjno-komunikacyjne w środowisku pracy;
- etyczny wymiar środowiska pracy w świetle idei zrównoważonego rozwoju
i społecznej odpowiedzialności organizacji; - zjawiska patologiczne i ich wpływ na członków organizacji.
Powyższa problematyka pozostaje otwarta z nadzieją, że Uczestnicy znacznie ją wzbogacą zgodnie ze swoimi zainteresowaniami naukowymi. Środowisko pracy stanowi podstawową kategorię w naukach społecznych, która należy do pojęć wielowymiarowych, dlatego liczymy na liczną reprezentację przedstawicieli różnych dyscyplin (m.in. pedagogiki, andragogiki, psychologii, socjologii, ekonomii, prakseologii, prawa) i subdyscyplin, a także prezentację doświadczeń praktycznych wyrazicieli szeroko rozumianych instytucji i organizacji społeczno-gospodarczych. Mamy nadzieję, iż wymiana myśli i refleksji podczas panelów dyskusyjnych stanie się źródłem nowych pomysłów i rozwiązań w podejmowanych kwestiach. Przewidujemy obrady plenarne i pracę w zespołach problemowych. Większość czasu pragniemy jednak poświęcić na dyskusję nad zasygnalizowanymi problemami. Dlatego przygotowane przez Uczestników referaty i komunikaty, które będą opublikowane, stanowić mają przede wszystkim podstawę do wspólnej dyskusji.
Osoby, które pragną wziąć udział w tym spotkaniu naukowym uprzejmie prosimy o wypełnienie druku zgłoszenia i przesłanie na adres Katedry Pedagogiki Pracy i Andragogiki UKW (ul. Jana Karola Chodkiewicza 30; 85-064 Bydgoszcz) lub pocztą elektroniczną na jeden z podanych poniżej adresów mailowych Sekretariatu konferencji do 31 marca 2016 roku.Opłatę konferencyjną należy wpłacić na konto UKW: 92150013601213600186020000 z dopiskiem „Ciechocinek” do 31 marca 2016 roku Koszt udziału w konferencji wynosi 420 zł i obejmuje wyżywienie, materiały konferencyjne oraz publikację pozytywnie zrecenzowanego tekstu. Organizatorzy przewidują przygotowanie publikacji przed konferencją (w firmie pracy zbiorowej bądź w postaci kolejnego numeru czasopisma Szkoła-Zawód-Praca), co umożliwi skupienie się podczas obrad na dyskusji. W związku z powyższym prosimy o przesłanie tekstów referatów o objętości do 0,5 arkusza wydawniczego do 17 kwietnia 2016 roku. Miejsce i koszt noclegów pozostawiamy do decyzji Uczestnika. Korespondencję prosimy kierować na adres Sekretariatu Konferencji, który udziela wszelkich dodatkowych informacji:
- Dr Renata Tomaszewska-Lipiec; renatatl@ukw.edu.pl
- Mgr Katarzyna Ludwikowska; kasial@ukw.edu.pl
- Mgr Łukasz Brzeziński; trener@ukw.edu.pl
Zapraszamy!